İHRACAT RAKAMLARI (BİN USD)

BUĞDAY UNU İHRACATÇILARI KİB ORGANİZASYONU İLE VENEZUELA'DA

BUĞDAY UNU İHRACATÇILARI KİB ORGANİZASYONU İLE VENEZUELA'DA

Karadeniz Hububat-Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KHBYTMİB) organizasyonu ile 18-21 Haziran 2023 tarihleri arasında Venezuela'nın başkenti Karakas'a yönelik bir sektörel ticaret heyeti organizasyonu düzenlendi. Söz konusu Sektörel Ticaret Heyeti'ne Buğday Unu ihracatçısı 6 Türk firma iştirak etti.

Türkiye'den gerçekleştirilen Buğday Unu ihracatı bakımından ikinci büyük alıcı olan Venezuela'da düzenlenen üç günlük heyet programı kapsamında, 6 Türk firma ile 16 Venezuelalı alıcı arasında 100'e yakın ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Hem geleneksel hem de modern satış kanallarındaki mevcut durumun ve nihai tüketiciye yönelik ürünlerin yerinde incelenmesini teminen süpermarket ziyaretlerini de içeren pazar araştırması faaliyetlerinin de organize edildiği program kapsamında ayrıca, Venezuela Ticaret ve Üretim Odaları Federasyonu'na (FEDECAMARAS) resmi bir ziyarette bulunuldu.

FEDECAMARAS Başkanı ile yapılan görüşmelerde iki ülke arasındaki ticarette değerlendirilebilecek işbirliği fırsatları ele alındı. Karakas Ticaret Müşaviri Sn. Samet KORKUSUZ'un da eşlik ettiği söz konusu toplantıda Karadeniz Hububat-Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sn. Dr. Eren Günhan ULUSOY, iki ülke arasındaki yakın siyasi ilişkilerin ticaret alanına da yansıtılmasının elzem olduğu, bu kapsamda Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların Venezuela'da yatırım yapmak istediği, bu istekler karşısında ise yatırımların ikili anlaşmalarla güvence altına alınması da dahil olmak üzere çeşitli politik adımların atılması gerektiği hususlarının altını çizdi.

 

 

İlgili Resimler