İHRACAT RAKAMLARI (BİN USD)

FINDIK İHRACATÇILARI FI EUROPE 2023 FUARI'NA KATILDI

FINDIK İHRACATÇILARI FI EUROPE 2023 FUARI'NA KATILDI

 

28-30 Kasım 2023 tarihleri arasında Almanya'nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Food Ingredients (FI) Europe 2023 Fuarı'na Karadeniz ile İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birlikleri tarafından müşterek bir stant ile iştirak edilerek Türk fındığına ilişkin tanıtım faaliyetleri gerçekleştirildi.

 

Gıda endüstrisindeki katkı ve içerik maddelerinin sergilendiği fuarda, çikolata, şekerleme, pastacılık gibi sektörlerde önemli bir içerik maddesi olarak kullanılmakta olan fındık da yerini aldı. FI Europe fuarında 1.407 firma katılımcı olarak yer alırken söz konusu etkinlik 32.000 civarında gıda profesyoneli tarafından ziyaret edildi. İhracatçı Birlikleri tarafından açılan stantta, Türk fındığı ile ülkemiz fındık sektörüne ilişkin tanıtıcı bilgilerin yanı sıra Türk fındık ihracatçılarının iletişim bilgilerinin de yer aldığı broşürler dağıtıldı ve fındığın doğrudan çerez olarak tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla ziyaretçilere 20 gramlık ambalajlarda kavrulmuş fındık ve fındıklı şekerleme mamulleri ikram edildi.

 

Standı ziyaret eden profesyonel firma temsilcilerine, ürün portföylerine göre kullanabilecekleri fındık formlarından numuneler verilirken, ikili görüşmeler yoluyla fındık talepleri ve iletişim bilgileri alınarak fındık hakkındaki çeşitli soruları da cevaplandırıldı. Öte yandan, T.C. Frankfurt Başkonsolosu Sn. Erdem TUNÇER ve T.C. Frankfurt Ticaret Ataşesi Sn. Yusuf YERKEL, fuar sırasında standı ziyaret ederek gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerine yönelik başarı dileklerini bildirdi.

İlgili Resimler