İHRACAT RAKAMLARI (BİN USD)

TÜRK FINDIĞI FI EUROPE FUARI'NDA TANITILDI

Sektörün en prestijli etkinliklerinden biri olarak kabul edilen ve dünya gıda endüstrisi profesyonellerini bir çatı altında toplayan Food Ingredients (FI) Europe 2022 Fuarı'na bir stant ile iştirak edilerek Türk fındığına ilişkin tanıtım faaliyetleri gerçekleştirildi.

İlki 1986 yılında gerçekleştirilen ve bu sene 06-08 Aralık 2022 tarihleri arasında Paris'te düzenlenen fuara yaklaşık 1.000 firma iştirak ederken, söz konusu fuar 20.000 civarında kişi tarafından ziyaret edildi. Gıda endüstrisindeki ana ürünlerin katkı ve içerik maddelerinin sergilendiği fuarda, çikolata, şekerleme, pastacılık gibi sektörlerde önemli bir içerik maddesi olarak kullanılan fındık da yerini aldı.

Açılan tanıtım standında, Türk fındığı ile ülkemiz fındık sektörüne ilişkin tanıtıcı bilgilerin yanı sıra Türk fındık ihracatçılarının iletişim bilgilerinin de yer aldığı broşürler ve fındığın doğrudan çerez olarak tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla 20 gramlık ambalajlarda kavrulmuş fındık dağıtıldı. Öte yandan, ziyaretçilere fındık krokant ve fındıklı draje de ikram edilerek fındığın nihai ürünlerdeki kullanım alanlarına dikkat çekildi.

Standı ziyaret eden profesyonel firma temsilcilerine ürün portföylerine göre kullanabilecekleri fındık formlarından numuneler verilirken, ikili görüşmeler yoluyla fındık talepleri ve iletişim bilgileri alınarak fındık hakkındaki çeşitli soruları da cevaplandırıldı.

T.C. Paris Ticaret Başmüşaviri Sn. Murat GÖREN de fuar sırasında standı ziyaret ederek gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerine yönelik başarı dileklerini bildirdi.


İlgili Resimler