İHRACAT RAKAMLARI (BİN USD)

ETİYOPYA'DA TÜRKİYE RÜZGARI

 

T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Karadeniz İhracatçı Birlikleri (KİB) organizasyonu ile 20-24 Mart 2023 tarihleri arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya yönelik genel bir ticaret heyeti organizasyonu düzenlendi.

120 milyon civarındaki nüfusuyla Afrika kıtasının nüfus yoğunluğu en fazla 2. ülkesi olan ve dünyada en hızlı büyüyen ekonomilerden birisi olarak göze çarpan Etiyopya'ya yönelik ihracatımızı artırmak amacıyla organize edilen Genel Ticaret Heyeti'ne inşaat malzemeleri, makine ve aksamları, tekstil ve gıda başta olmak üzere çeşitli sektörlerden 23 Türk ihracatçı firma iştirak etti.

Heyet programı çerçevesinde ilk olarak Addis Ababa Ticaret Müşavirimiz Sn. Taha Alperen SALAR tarafından katılımcı firma temsilcilerine yönelik bir sunum gerçekleştirildi ve söz konusu ülkeye ilişkin genel bir bilgilendirme yapıldı.

Ülkemiz ihracatçıları ile Etiyopyalı alıcılar arasında ikili görüşmelerin gerçekleştirildiği etkinliğin açılış seremonisinde heyet başkanı sıfatıyla konuşma yapan Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Hasan Osman SABIR'ın ardından sırasıyla Etiyopya Ticaret Odası ve Sektörler Birliği Başkanı Sn. Melaku EZEZEW ile T.C. Addis Ababa Büyükelçisi ve Afrika Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Sn. Berk BARAN söz aldı.

Gün boyu 23 Türk firma ile 120'yi aşkın Etiyopyalı alıcı arasında toplam 300'ün üzerinde ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Başarı ile sonuçlandırılan Etiyopya Genel Ticaret Heyeti'nin, Afrika kıtasında önemli bir ticari partnerimiz olan Etiyopya'ya yönelik ihracatımızın daha üst seviyelere çıkartılması yolunda önemli faydalar sağlayacağı değerlendirilmektedir.

İlgili Resimler