İHRACAT RAKAMLARI (BİN USD)

FINDIK İHRACATÇILARINDAN EXPO DUBAİ'DE İLGİ ÇEKİCİ ETKİNLİK

01 Ekim 2021 - 31 Mart 2022 tarihler arasında Dubai / Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenmekte olan ve ülkemiz tarafından "Medeniyetlerin Başlangıç Noktasından Geleceği Yaratmak” teması ile katılım sağlanan Expo Dubai fuarı kapsamında 23 Kasım 2021 tarihinde Türkiye Pavilyonu Açılış Günü etkinlikleri gerçekleştirildi.

 

Türkiye Pavilyonu'nun açılışı yapan Ticaret Bakanı Sn. Mehmet MUŞ tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin doğal güzellikleri, ihraç ürünleri, teknolojisi, eşsiz tarihi ve kültürel zenginliği ile büyüleyici bir yolculuğa çıkmak isteyen tüm katılımcıların ülkemiz pavilyonuna beklendiği belirtildi.

 

Açılış günü etkinlikleri kapsamında, Karadeniz ile İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birlikleri tarafından Türkiye pavilyonunda ziyaretçilere kavrulmuş fındık ikram edilirken, aynı zamanda Karadeniz Bölgesi'nin Kültürü de Dubai'ye taşındı.

  

Bu bağlamda, Karadeniz Bölgesi'nden bir halk oyunları ekibi Dubai'e götürülerek horon gösterileri yapılması sağlandı. Yerel ziyaretçilerden büyük ilgi görerek alkış toplayan gösteriler, Türkiye pavilyonu açılış günü etkinliklerine renk kattı.

 

31 Mart 2022 tarihinde sona erecek olan Expo Dubai'de, fındık ve mamulleri sektörü tarafından, ülkemizin en önemli ihraç ürünlerinden biri olan fındığın yanı sıra Karadeniz Kültürüne yönelik tanıtımlara devam edilecektir.

 

 

İlgili Resimler