İHRACAT RAKAMLARI (BİN USD)

ÇİN'DEKİ TÜRK FINDIĞI TANITIMINDA MOLA YOK

Çin'in Şanghay şehrinde 05-10 Kasım 2019 tarihleri arasında 2.si düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) tarafından bir stant ile iştirak edildi.

KFMİB standı, fuarın resmi açılışına katılan Ticaret Bakan Yardımcısı Sn. Gonca YILMAZ BATUR ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sn. İsmail GÜLLE tarafından da ziyaret edilirken, ziyaretçilere 20 gramlık ambalajlarda kavrulmuş fındık ile fındık kullanarak imal edilmiş ürünler ikram edildi ve Türk fındığı ile ülkemiz fındık sektörüne ilişkin tanıtıcı bilgilerin yanı sıra Türk fındık ihracatçılarının iletişim bilgilerinin de yer aldığı broşürler dağıtıldı.

   

Çin Uluslararası İthalat Fuarı ve söz konusu ülkeye gerçekleştirilen fındık ihracatına ilişkin açıklamalarda bulunan KFMİB Başkanı İlyas Edip SEVİNÇ, 2000 yılında Çin'e sadece 160 ton fındık ihracat ettiğimizi hatırlatarak, 2001 yılında Fındık Tanıtım Grubu tarafından başlatılan ve günümüzde Türkiye Tanıtım Grubu desteğiyle devam eden tanıtım faaliyetlerinin bir sonucu olarak, 01 Ocak - 11 Kasım 2019 tarihleri arasında Çin'e gerçekleştirilen fındık ihracatının 9.574 ton'a yükselerek karşılığında 75 Milyon Dolar döviz gelir elde edildiğini ve bu rakamın geçen senenin aynı dönemine göre % 97'lik bir artışa tekabül ettiğini dile getirdi.

Ocak - Ekim 2019 döneminde ülkemizden Çin'e gerçekleştirilen toplam gıda ihracatının 205 Milyon Dolar olduğuna dikkat çeken SEVİNÇ, fındığın tüm tarım ürünleri içinde ilk sırada yer aldığını ve bu çerçevede Türk gıda ve tarım ürünlerinin Çin'deki elçisi konumunda olduğunu vurguladı.

    

Çin'de yürütülen tanıtım faaliyetlerinin bir sonucu olarak Türk fındığının artık Çin'de yeterli bir bilinirliğine sahip olduğu ve ihracat rakamlarında her geçen yıl istikrarlı bir artış yaşandığını vurgulayan SEVİNÇ, Çin hükümeti tarafından uygulanan politikalar çerçevesinde yüksek kalitede ürün ve hizmet ithalatının genişletilmesinin planlandığını ve bu pastadan mümkün olduğunca büyük bir dilim alabilmek için çalışmalara devam edildiğini kaydetti.

İlgili Resimler