İHRACAT RAKAMLARI (BİN USD)

EXPO PEKİN'DE KARADENİZ RÜZGARI

29 Nisan - 07 Ekim 2019 tarihler arasında "Yeşil Yaşa, Daha İyi Yaşa" temasıyla Pekin / Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenmekte olan ve ülkemiz tarafından "Geleceği Yeşil İle Kucakla” alt teması ile katılım sağlanan Expo 2019 bahçecilik/botanik fuarı kapsamında 03 Temmuz 2019 tarihinde Türkiye Milli Günü etkinlikleri gerçekleştirildi.

Türkiye Milli Günü etkinliklerinin açılışı Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar PEKCAN, Ticaret Bakan Yardımcısı Sn. Gonca Işık YILMAZ BATUR, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Sn. Abdulkadir Emin ÖNEN, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sn. İsmail GÜLLE ve EXPO 2019 Pekin Genel Müdürü Sn. Feng Yaoxiang'ın katılımıyla yapıldı.

Fındık ihracatçılarının ana hedef ülkelerinden biri olan ve İhracatçı Birlikleri tarafından uzun yıllardır yürütülen tanıtım faaliyetleri sonucunda yıllık ihracatımızın 8.000 ton seviyelerine yükselmesiyle en çok fındık ihraç ettiğimiz ilk 10 ülke arasına giren Çin'deki fuarda Türkiye Tanıtım Grubu işbirliğiyle bir fındık tanıtım standı kuruldu.

03 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen milli gün etkinlikleri kapsamında söz konusu stantta ziyaretçilere kavrulmuş fındık ikram edilirken, aynı zamanda Karadeniz bölgesinin kültürü de Pekin'e taşındı.

Bu bağlamda, Karadeniz bölgesinden bir halk oyunları ekibi Çin'e götürülerek, Türkiye pavilyonunda yöresel dans gösterileri yapılması sağlandı. Çinli ziyaretçilerden büyük alkış toplayan gösteriler, Türkiye Milli Günü etkinliklerine renk kattı.

Diğer taraftan, "7 bölge 7 iklim" kareografisi çerçevesinde, geleneksel bir Karadeniz mimarisi olan Serender'in sembolik bir örneği de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

   

 

 

 

İlgili Resimler